NÁVOD NA DESKOVOU HRU ITALSKY HRAVĚ

Desková hra Italsky Hravě

CÍL HRY A ZPŮSOB HRANÍ

Dostaň se jako první do Itálie. Dobře, prokoukli jste mě, tohle je ten druhořadý cíl. Prvotní cíl je naučit vás italsky. Ovšem k tomu využijeme tento závod z České republiky do Itálie. Vyberte si jednu z cest, všechny mají stejný počet políček a buďte první. Cestou vás provází hrací karty.

Cílem je, aby se naučili pořádně a prakticky italsky.

Před každým skokem o hrací pole si vyberete hrací kartu.

Karta, co Vás posune o 1 políčko dopředu.

Pokud jste úplní začátečníci, asi sáhnete po nejsnazší kartě, což je karta, kdy postoupíte o jedno políčko. Kartu zodpovězte správně a posunete se o jedno pole dopředu. Tu když nezodpovíte správně, nic se neděje. Snadné.

Karta, co vás posune o 2 políčka dopředu.

Postupně však už budete základy umět nebo pokud nejste úplný neznalec, tak neváhejte a skočte na kartu, které vás posune o dvě políčka. Tyto karty jsou už lehce pokročilejší, navazují, rozvíjí a doplňují první sadu karet. Tu když ale nezodpovíte správně, tak se posunete zpátky o 1 políčko.

Karta, co vás posune o 3 políčka dopředu.

Pokud se cítíte ještě na většího borce nebo borkyni, skočte rovnou po sadě karet, která vás posune rovnou o tři políčka. To jsou nejrychlejší karty k výhře, ovšem taky jsou o trochu těžší než ty předchozí dvě skupiny. Tu když ale nezodpovíte správně, tak se posunete zpátky o 2 políčka.

Speciální karta.

Kdykoliv během hry si můžete vzít kartu SPECIÁL. Někdy to může být záchranná karta, někdy zrádná. Vemte si ji zároveň pokaždé, když vstoupíte na políčko S. Dobře zodpovězená karta S vás posune o 1 políčko k cíli. Když ji správně nezodpovíte, nic se neděje.

Cílem hry je tak vás postupně naučit italsky. Karty se vzájemně doplňují, postupně hraním se tak naučíte italsky. Od výslovnosti až po vaše první důležité a praktické věty. Porazit může naprostý neznalec úplného profíka. Všichni se naučíte pořádně italsky. Každá karta vysvětluje svoji danou oblast (ať už to je gramatika, nebo kultura). Čtěte, prosím, karty pozorně. Některé obsahují QR kód, ten je velmi důležitý na doplnění dané vysvětlené látky. Snažte se si vysvětlené věci zapamatovat, naučíte se italsky, ale hlavně porazíte soupeře. Pro pořádnou znalost a domluvení se, doporučuji si hru zahrát 10x – 15x a postupně se probrat všemi kartami. Těším se na vaše pokroky, sdílejte je se mnou na sociální síti onlineitalsky.

PŘÍPRAVA HRY

Máte celkem 4 sady karet. Nesmíchejte je dohromady. Patří k sobě karty, které vás posunou o 1 políčko, pak k sobě patří karty, které vás posunou o 2 políčka. Logicky k sobě patří i karty s posunem 3 políčka a separátně karty Speciál s S navrchu. Karty zamíchejte, ale zvláště v každé sadě. Položte je na hrací plochu, asi ideálně nahoru do Británie. Vyberte si svou barvu figurky, vyberte si svou trasu (měla by odpovídat barvě). Začínáme v České republice a cestujeme až do Itálie. A připravte se. Klidně pro zrychlení se můžete podívat na QR s nápisem Začněte tady, je tam stručně princip hry.

PRŮBĚH HRY

Klidně si střihněte, kdo vyrazí jako první, nebo mají třeba dámy přednost, je to jedno. Hráč si vybere svou kartu (kartu s posunem o 1, o 2, o 3 nebo kartu S – Speciál), ovšem nebere si ji. Prostě jen řekne, „chci se posunou o jedno pole“. Jeho protihráč si bere jeho kartu a čte hrajícímu hráči otázku, úkol, hádanku, prostě to, co je na té kartě nahoře. Hráč má chvilku na přemýšlení, ale měl by do 60 sekund odpovědět. Pokud odpoví správně, posouvá se o příslušný počet políček. Pokud neodpoví správně, tak zůstává stát, pokud měl kartu S nebo kartu s posunem o 1 políčko. Nebo se vrací o 1 políčko směrem zpět ke startu, když měl kartu s posunem o 2 políčka. Nebo se vrací o 2 políčka směrem zpět ke startu, když měl kartu s posunem o 3 políčka.

Pokud na kartě bude potřeba něco správně přečíst, může protihráč s kartou v ruce kartu hrajícímu hráči ukázat, ovšem prosím vás tak, aby zakryl odpověď, že jo… Hrající hráč se podívá na svou otázku a pokusí se odpovědět správně.

Jakmile hráč odpověděl, je možné mu přečíst správnou odpověď, klidně i doplněk k odpovědi a podívat se na QR kód s vysvětlením. Hráč slíbí, že si to bude pamatovat a hraje se dál. Klidně jeďte podle hodinových ručiček. Každé kolo hraje každý hráč jednou. Každý má šanci se každé kolo přiblížit cíli.

Zodpovězené karty dejte dospod balíčku nebo stranou. Nezapomeňte si karty držet nepomíchané, ale taky nezapomeňte danou skupiny karet před hrou zvláště promíchat. Ať máte pokaždé jiné otázky.

Hra končí až všichni dorazí do Itálie. Vítěz je ten, kdo tam bude jako první.

HRACÍ KARTY aneb jak je čteme a pravidla odpovědí:

Na hrací kartě je vždy nahoře otázka, úkol, hádanka nebo cokoliv pro Vaše protihráče. Karty jsou udělány tak, aby na každé jedné kartě bylo jasné, co je otázka a co odpověď. Gramatika je vysvětlena, tak aby Vám nedělalo problém ji snadno pochopit. Doslovné překlady jsou většinou velkými písmeny, aby bylo jasné, co je překlad a co vysvětlení. Napravo na kartách můžete najít QR kód s odkazem a video lekci, stačí přiložit fotoaparát mobilu nebo fotoaparát s QR aplikací a na video se podívejte. Odkaz vede na VIMEO aplikaci, není třeba nic stahovat. Můžete se podívat kolikrát chcete. Důležité věci na kartách jsou často tučně. V rámci odpovědi je většinou ta první ta úplně hlavní na danou otázku. Slova v doplnění, která jsou psána kurzívou, jsou přesné české překlady daných italských slov.

Může se stát, že odpověď Vaše spoluhráče bude správná, i když se bude lišit od správné odpovědi na hrací kartě. Bohužel se nedají shrnout na kartičky všechny možné odpovědi, berte to, prosím, v potaz. Odpovědi na kartě jsou ty nejjednodušší a ty v podstatě hlavní. Uznání dalších odpovědí je pak vždycky na Vás. Pokud byste se do krve u něčeho hádali, neváhejte se na mě obrátit na sociálních síti – rozlousknu to za vás.

U karet s výslovností je ideální to protihráči přečíst přesně tak, jak se to píše (česky) a on ať si s tím poradí a řekne to správně italsky.

Když je někde více četná odpověď (třeba 4 věci) a protihráč odpoví správně část (třeba jenom 2), tak je zcela na vás hráčích, jestli mu to uznáte nebo má dáte šanci na novou kartu. Já bych poloviční odpovědi bral jako šance na další kartu.

Pozor – karty S obsahují i karty s nápisem „KARTA PRO STARŠÍ 18 LET.“ Tyto karty obsahují sice důležité a praktické věci ze života a z ulice, ale jsou to sprosté věci. Hraní s nimi je zcela na Vás.

Hrací karty jsou laminované. Ale i přesto je třeba se k nim chovat s láskou. Protože i použitý karton i barva jsou EKO, abychom šetřili planetu.

POČET HRÁČŮ

Pokud vás je více než 4, tak to vůbec nevadí, hrajte všichni. Karet je dost pro všechny a italština je krásný jazyk. Akorát si musíte sehnat nějakou figurku. V každém dopravním prostředku přeci může sedět více lidí.

Samozřejmě můžete hrát už od dvou hráčů. Dokonce můžete hrát třeba i sami a vždycky si jen zakrýt odpověď a pak se na odpověď podívat. Asi je to trochu nudnější hrát sám, ale proč ne 🙂

Hra je primárně určená pro dospělé lidi. Takhle, hru může hrát kdokoliv, kdo zvládne číst a psát (vlastně jen číst). Ve hře jsou hrací karty, které jsou od 18 let, ale ty se dají ze hry odstranit, jsou označené a pak ji může hrát v podstatě kdokoliv. Pravda je ovšem ta, že i tak se ve hře objevuji slova jako pivo, láska, hospoda apod. Ale nic co by naši nejmenší neznali.

KONTAKT

Pokud byste chtěli cokoliv zkonzultovat ke hře, najdete mě na Instagramu a Facebooku onlineitalsky. Nebo na emailu: info@hablamos.cz

HRA OBSAHUJE

  • 360 hracích karet rozdělených na 4 sady
  • Hrací plocha s cestami do Itálie
  • Pravidla hry
  • Figurky dle daných cest
  • Snažíme se být co nejvíce EKO. Na krabici hry je používaný jenom papír a jemnější karton, abychom nezatěžovali přírodu víc, než je třeba. Potisk krabice a karet je barvou, které může přijít do styku s potravinami. Pytlíčky jsou z recyklovatelného materiálu. Laminace je pouze tam, kde jí je opravdu potřeba. Figurky nejsou z plastu, ale ze dřeva. Tím, že se snažíme jít cestou minimální uhlíkové stopy, jsou naše produkty jemnější. Dbejte na to, prosím, a snažte se s nimi zacházet opatrně, ať Vám co nejvíce vydrží. Děkuji.♥

Ukázky ze hry

Zajímavé, ale chceme více informací.

Chybí Vám nějaké informace? Řekneme Vám úplně všechno. Pro více informací se na nás neváhejte obrátit třeba na info@hablamos.cz